Competition schedule

18/8, 19/8 
9 am – 5 pm
Preliminary Rounds

20/8
9 am – 1 pm
Semifinal

20/8
6 pm
Final & Prize Ceremony
All rounds take place at Musikens Hus, Hantverkargatan 10, Katrineholm

 

Prize Winners of the 2014 Competition

1st prize
Stefan Tarara, violin
Lora-Evelin Vakova-Tarara, piano

2nd prize
Stephan Lavrov, violin
Maria Baranova, piano

3rd prize
Stanisas Kim, cello
Maria Rosa Günter, piano

Prize Winners of the 2012 Competition

1st prize
Mikhail Nemtsov, cello
Elena Nemtsova, piano

2nd prize
Jonian Ilia Kadesha, violin
Florian Glemser, piano

3rd prize
Alexey Zihilin, cello
Pavel Raykerus, piano

4td prize
Alexander Ramm, cello
Anna Odintsova, piano

Prize Winners of the 2010 Competition

1st prize
Guillaume Chilemme, violin
Nathanaël Gouin, piano

2nd prize
Lev Sivkov, cello
Ashot Khachatourian, piano

3rd prize
Andrey Baranov, violin
Maria Baranova, piano

Prize Winners of the 2008 Competition

1st prize
Fedor Belugin, viola
Alexander Osminin, piano

2nd prize
Jakob Koranyi, cello
Peter Friis Johansson, piano

3rd prize
Benedict Klöckner, cello
Yang Yang, piano

Prize Winners of the 2006 Competition

1st prize
Alexander Zababurkin, Russia; Cello
Maxim Shatalkin, Russia, Piano

2nd prize
Igor Bobovych, Ukraine, Cello
Elena Kolesnitschenko, Ukraine, Piano

3rd prize
Sae Niwa, Japan, Violin
So Oyama, Japan, Piano

Prize Winners of the 2004 Competition

1st prize
Juan José Pardo, Clarinet, Spain
Jiang Xiayi, Piano, China

2nd prize
Konstantin Manaev, Cello, Russia
Kateryna Titova, Piano, Ukraine

3rd prize
Eugenia Choi, Violin, Canada/U.S.A.
Henry Wong Doe, Piano, New Zealand

Prize Winners of the 2003 Competition

1st prize
Sergey Antonov, Russia, Cello
Alexandra Matvievskaya, Russia, Piano

2nd prize
Carole Petitdemange, France, Violin
Xenia Maliarevitch, France, Piano

3rd prize
Kristina Olsson, Sweden, Flute
Jonas Olsson, Sweden, Piano

3rd prize
Sivan Silver, Israel, Piano 4 hands
Gil Garbug, Israel, Piano 4 hands

Prize Winners of the 2002 Competition

1st prize
Grigori Alumyan, Russia, Cello
Rinko Hama, Japan, Piano

2nd prize
Ruta Lipinaityte, Lithuania, Violin
Indre Baikstyte, Lithuania, Piano

3rd prize
Mari Fukunaga, Japan, Violin
Bernhard Parz, Austria, Piano

4th prize
Katharine Wood, Great Britain, Cello
Silvia Fraser, Canada, Piano